Ogólnopolska konferencja pt. 

„Etyka i antykorupcja – wyzwania i rekomendacje

dla administracji publicznej”

Pałac Prymasowski w Warszawie
10 grudnia 2018 r.

Podsumowanie konferencji

„Etyka i antykorupcja wyzwania i rekomendacje dla administracji publicznej”
10 grudnia 2018 r.
Pałac Prymasowski,
ul. Senatorska 13/15, Warszawa
10:00-15:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji, 10 grudnia 2018 roku w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja pt. „Etyka i antykorupcja – wyzwania i rekomendacje dla administracji publicznej”. Wydarzenie zorganizowały Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Akademia Antykorupcyjna.

Głównym celem konferencji było podjęcie dyskusji nad efektywnością rozwiązań przeciwdziałających korupcji oraz nad nowymi programami etycznymi w administracji publicznej, w tym programami opracowanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

 

Po uroczystym rozpoczęciu spotkania przez prof. zw. dr hab. Arkadiusza Letkiewicza, Koordynatora ds. Realizacji Projektów Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, oraz Sławomira Śnieżko, Prezesa Akademii Antykorupcyjnej, swoje przemówienia wygłosili Goście Honorowi:

  • prof. dr hab. Andrzej Rzepliński – Kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego,

  • Marek Bieńkowski – Dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli.

 

Wśród Gości Honorowych konferencji byli także:

  • Grzegorz Ocieczek – Zastępca Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego,

  • Mariusz Czyżak – Dyrektor Generalny Urzędu Komunikacji Elektronicznej,

  • dr inż. Ignacy Góra – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego,

  • Paweł Piotrowski – Główny Inspektor Farmaceutyczny,

  • Sebastian Szaładziński – Dyrektor Generalny Urzędu Zamówień Publicznych,

  • Paweł Wojtunik – były Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Doradca Wysokiego Szczebla Unii Europejskiej.

 

Konferencja składała się z trzech sesji tematycznych. Podczas pierwszej z nich zaprezentowano stan realizacji Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018/2020 w Polsce, rozwiązania w zakresie przeciwdziałania korupcji i nadużyciom finansowym w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz rolę sygnalistów w Polsce i za granicą.

 

W trakcie drugiego panelu tematycznego przedstawiono praktyczne aspekty wynikające z zastosowania Normy ISO 37001 – Systemu zarządzania działaniami antykorupcyjnymi. Ponadto omówiono korzyści wynikające z wdrożenia kodeksu etyki w instytucji. Ostatnia część spotkania była poświęcona roli Policji w zapobieganiu i wykrywaniu korupcji, wdrażaniu standardów z etyki i uczciwości w Służbie Cywilnej, rozwiązaniom prawnym i organizacyjnym w zakresie zwalczania korupcji w Krajowej Administracji Skarbowej oraz możliwościom finansowania projektów antykorupcyjnych z Programu „Sprawy Wewnętrzne” Funduszy Norweskich na lata 2014-2021.

 

Podczas konferencji wystąpili prelegenci z: Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Urzędu Zamówień Publicznych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Fundacji im. Stefana Batorego, Centrum Medycznego Żelazna oraz Akademii Antykorupcyjnej.

 

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 osób. W szczególności byli to przedstawiciele instytucji publicznych z sektora zdrowia, energetyki, sportu, edukacji, bezpieczeństwa, sądownictwa, finansów, a także inni reprezentanci samorządu terytorialnego i podległych jednostek. W konferencji wzięli udział także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz ośrodków prowadzących szkolenia z obszaru etyki i antykorupcji.

Program konferencji pt. „Etyka i antykorupcja – wyzwania i rekomendacje dla administracji publicznej”

Prezentacje prelegentów są dostępne pod tym linkiem (przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Finansów nie wyrazili zgody na publiczne udostępnienie swoich prezentacji). 

 

W najbliższym czasie zostanie udostępniony zapis wideo z całej konferencji.


Fotorelacja z konferencji

Uczestnicy 

200

Prelegenci

10

Sesje tematyczne

3

Prelegenci

Wśród prelegentów konferencji pt. „Etyka i antykorupcja – wyzwania i rekomendacje dla administracji publicznej” znaleźli się przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej (w tym przedstawiciele służb mundurowych), instytucji naukowych oraz organizacji pozarządowych.

Organizatorzy konferencji

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego od
2005 roku działa na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa poprzez realizację wielu krajowych i europejskich projektów B+R oraz współpracę z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek prawny w Polsce oraz Europie.
Ponadto zadaniem PPBW jest promowanie pozytywnych
praktyk wśród przedstawicieli jednostek zarówno państwowych, jak i prywatnych.
 
W związku z tym PPBW prowadzi liczne szkolenia m.in.
z etyki i przeciwdziałania korupcji w administracji publicznej.
Akademia Antykorupcyjna
Akademia Antykorupcyjna ma na celu wspieranie wszelkich działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie profilaktyki antykorupcyjnej. Organizacja propaguje działania zmierzające do zapewnienia jednolitego dostępu do wiedzy o przejawach, narzędziach, działaniach korupcyjnych oraz metodach zapobiegania i zwalczania korupcji.
 
Kadrę współpracowników Akademii Antykorupcyjnej stanowią specjaliści, którzy przez wiele lat zajmowali się zagadnieniami antykorupcyjnymi zarówno od strony naukowej, jak
i praktycznej.

ORGANIZATOR:

KONTAKT:

Martyna Czerniejewska

martyna.czerniejewska@ppbw.pl

(61) 861 24 46, kom: 695 386 963

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego 

ul. Słowackiego 17/11

60-822 Poznań 

www.ppbw.pl

Strona używa plików cookies,aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie
w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza wyrażenie zgody.

Aneta Jabłońska

aneta.jablonska@ppbw.pl